6 mýtů o přijímacích zkouškách na psychologii

30.11.2019

O přijímačkách na psychologii se proslýchá mnoho, něco z toho je pravda ale více věcí, které od uchazečů o studium tohoto oboru slýcháme, je pravda trochu přitažená za uši nebo opravdu mýtus. Šest takových si zde představíme, o jaké mýty se jedná?

Jsem čerstvý maturant. Nikde mě na psychologie nevezmou!

Je fakt, že před desetiletím se ještě tohoto trendu držely téměř všechny katedry psychologie českých vysokých škol. Ovšem během posledních let se situace obrací směrem čerstvých maturantů k lepšímu. Naopak je výhodou u přijímací zkoušky využít své situace a ukázat vše co ve Vás je už teď! Protože ačkoliv nemáte na přípravu tolik času, jako vaši starší spolubojovníci, o to více se cení Vašich aktivit v rámci přípravy na přijímací zkoušku.

Pokud jsem nepřečetl/a alespoň 50 knih nemám šanci!

I když se spoustu kritérií u přijímací zkoušky přepočítává na kvantitativní data přečtená odborná literatura a praxe jsou oblastí, kde se dbá hlavně na kvalitu. Samozřejmě to neznamená, že jedna kvalitní kniha o psychologii zaručí u zkoušky úspěch. Na druhou stranu lepší seznam 25 knih, které jste opravdu přečetli, a navíc jejich výběr dává Vám i komisi smysl, něž dlouhýýýýýýýý výčet, obsahující díla, ze kterých jste si sotva stihli zapamatovat jméno autora.

Pokud nemám alespoň 200 h praxe jen se vysmějí!

S praxemi je to podobné jako s knihami. Zde se však nemusíte bát toho, že byste prezentovanou praxi ve skutečnosti neabsolvovali, neboť všechny musíte doložit odpovídajícími potvrzeními. Snad skvěle vypadajících 200 hodin jedné praxe z Vás však nedělá ukázkového uchazeče o studium, spíše naznačuje jednostrannost a malý rozhled, který si u komise uhájit nebude nejlehčím úkolem. I pro Vás samotné je příprava na přijímací zkoušku obdobím, kdy si můžete v rámci svých možností vyzkoušet různé oblasti práce s lidmi a déle zůstaňte u toho, co Vás nejvíce baví.

U ústního kola přijímací zkoušky se mě budou za každou cenu snažit potopit!

Scény, jak vystřižené z hororového filmu se přemítají před dnem D asi každému z uchazečů a někteří z nich možná uslyší to strašidelné nepřijat. Ovšem není výjimkou užasle vyhlížející tvář nadšeného uchazeče, který právě opustil místnost, kde probíhal jeho osudový rozhovor s komisí, a který si nad svá očekávání vlastně celkem dobře pokecal. Je důležité mít na paměti, že i když je zkouška maximálně objektivní proces, vždy se jedná jednoduše řečeno o setkání více či méně obyčejných lidí.

Statisticky je nemožné se na tento obor dostat, vzdávám to radši předem!

Ano, ano. Procento přijetí na tento vysokoškolský obor nenahrává dychtivým uchazečům zrovna do karet. Dlouhodobě se pohybuje okolo 5% a prvotní dojmy z tohoto údaje bývají více než mrzuté. Snadno se to řekne, ale o to snadněji se připravuje studentům, kteří si položí jednoduchou otázku. Proč bych mezi těch 5% neměl patřit právě já? Dáváte-li přípravě maximum uvidíte, že se Váš investovaný čas, energie a vůle zúročí.

Ani přípravný kurz mi nepomůže!

"Kvalitní přípravný kurz byl pro mě nedílnou součástí přípravy na přijímací zkoušku." přiznává sama lektorka našich kurzů, Nikola. Kurz je něco, co dodá Vaší přípravě potřebnou strukturu a směr. Psychologie jako obor je velice rozmanitá, a protože se na běžných středních školách nevyučuje na takové úrovni, na jaké je obsáhlá v přijímací zkoušce, je pochopitelné, že student se v závalu informací nemá čeho chytit. A koho by napadlo, že u zkoušky může být vyžadována i praxe v oboru, která se z pozice středoškolského studenta poměrně špatně shání. Kurz je skvělým odrazovým můstkem, který ti dá potřebný základ pro veškerou tvou přípravu!